Projektová databáze Tandemu

Příklady dobré praxe česko-německých výměn dětí a mládež
Tandem Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže
česky deutsch

Hospitace v Schullandheim Budyšín

Partnerské organizace:
Kultura Zákupy o.s. Kamenická 324 471 23 Zákupy
Schullandheime e.V. Landkreis Bautzen Schloßstraße 19 02625 Bautzen

Cílová skupina: Práce s dětmi a mládeží
Počet účastníků: 1
Téma: jazyk, interkulturní komunikace, vzdělávání / pedagogika

Verze pro tisk

Verze projektu pro tisk

Fotky z projektu

Přiložené dokumenty

Popis a cíl projektu

Jmenuji se Eliška Kňobortová a volnočasově se věnuji práci s neorganizovanou mládeží, připravuji pro ně zajímavé aktivity a několikrát za rok i setkání s německými vrstevníky.

Za účelem získání nových zkušeností, kontaktů, praxe a zlepšení německých jazykových znalostí, jsem využila program hospitací Učit se navzájem (http://www.tandem-org.cz/hospitace), který administruje Tandem. Program mi uhradil většinu vzniklých nákladů.

Vývoj projektu, časový rámec

První třetina (měsíc) hospitace proběhla v kanceláři Schullandheim v Budyšíně, kde jsem sledovala fungování organizace, rozdělení rolí a kompetencí jednotlivých zaměstnanců v kanceláři a školách v přírodě.

Druhá třetina hospitace proběhla v Schullandheim v Sohlandu/Spree, kde jsem pronikla do činností souvisejících s chodem organizace (příprava jídla, úklid apod.) a především se podílela na koordinaci projektů s dětmi. Plné nasazení a entuziasmus všech zaměstnanců se odráží ve výborném fungování Schullandheimu a zavedený řád, systém a denní komunikace přispívají k minimalizaci problémů.
Výhodou je spolupráce místních organizací s Schullandheim, například vlastivědné muzeum nebo minigolf.
Přímý kontakt s dětmi a čas s nimi strávený přispěl k osobnímu rozšíření dalších pedagogických dovedností. Měla jsem příležitost vidět jednání německých vedoucí a jejich způsob chování se mi líbil. Například při setkání učitele s rodičem a dítětem podává učitel ruku rodiči, a následně i dítěti. V přímé práci s dětmi jsme vyráběli svíčky a pletené košíky, masky (nejen) ze sádrového obvazu a pracovali se dřevem, připravovali Waldrallye, poznávali bylinky, aj.

Poslední zastávkou se stal Waldschulheim v Halbendorf. Je to moderní škola v přírodě. Nabízí mnoho sportovních aktivit, včetně možnosti výletu na kolech a sjíždění Sprévy na kajacích.

S rozložením hospitace jsem byla velmi spojená a pestré spektrum aktivit splnilo mé očekávání.

Překonání jazykové bariéry

Bojovala jsem se saským dialektem. Spoustu slovíček vyslovovali jinak než jsem zvyklá ze školní němčiny. Nakonec to nebylo tak dramatické, zvykla jsem si.

Obtíže projektu a jejich překonání

První aklimatizační měsíc byl nejtěžší. Němečtí kolegové jsou velmi přátelští a ochotní, byli tolerantní k mé školní němčině a brzy jsem se cítila jako mezi přáteli.

Financování projektu

Díky hospitačnímu programu Učit se navzájem mi Tandem uhradil významnou část nákladů, zejména ubytování a stravu. Dostávala jsem měsíční kapesné. Cestovní náklady z/do ČR jsem si hradila sama.

Kontakty

http://www.kulturazakupy.estranky.cz/

http://www.schullandheime.de/ferien-kinder-oberlausitz/kontakt

Poznámky

Doporučuji hospitaci v této organizaci, všichni jsou moc milí a přátelští, ve všem vyšli vstříc. Naučila jsem se spoustu organizačních věcí, získala pedagogickou praxi, inspiraci v oblasti kreativních dovedností a také skvělé kontakty.

Přihlášení do databázeZapomenuté heslo

Maple Webdesign