Svět elektroniky
Partnerské organizace:
Střední škola spojů a informatiky, Tábor
Bydlinského 2474, 390 02 Tábor
Handwerkskammer Chemnitz,
Limbacher Str. 195,
09116 Chemnitz
Cílová skupina:
žáci v prvotním odborném vzdělávání
Počet účastníků:
4
Téma:
elektrotechnika,
Verze pro tisk
Fotky z projektu
Přiložené dokumenty
Popis a cíl projektu
Cílem projektu je:
- oboustranná výměna žáků v prvotním odborném vzdělávání z Tábora a z Chemnitz,
- seznámení se s pracovními procesy a pracovním prostředím sousední země,
- rozšíření specifických odborných dovedností.
V Německu se studenti z Česka učí pracovat podle náročných německých norem v oboru telekomunikací, silnoproudé elektrotechniky a informačních technologií. Pro praktikanty z Německa je v Čechách přínosem práce s optickými kabely, počítačové návrhy v CAD programech a tisk na 3D tiskárnách v dílnách Střední školy spojů a informatiky. Ve firmě Elektroprof a.s. pak poznají výrobu automatizovaných rozvaděčů, z nichž většina je určena na export.
Vývoj projektu, časový rámec
V kontaktní databázi Tandemu si HWK Chemnitz vyhledala a poté kontaktovala Střední školu spojů a informatiky. Začala vznikat partnerská spolupráce, do které byla přibrána i firma Elektroprof a.s., v níž žáci část praxe absolvují. V současné době běží již třetí kolo vzájemných výměn a mezi pedagogy obou škol se vyvinul přátelský vztah, takže se navštěvují i mimo projekt.
Partnerství obou institucí vzniklo na semináři pořádaném Tandemem, na kterém se česká firma Elektroprof zanesla do kontaktní databáze (http://www.tandem-org.eu/partner). Řemeslná komora z Chemnitz si ji v databázi našla a kontaktovala pro účely zahraničních odborných praxí.
Překonání jazykové bariéry
Na úvod praxe absolvují praktikanti dva přípravné dny s jazykovou animací a interkulturním vzděláváním, resp. vědomou prací s diverzitou. Hravou formou se praktikanti z Německa učí základní česká slovíčka a fráze. Dochází k prvnímu kontaktu se spolupracovníky.
Pro žáky z Česka a pro praktikanty z Německa je velmi důležitý kontakt s rodilými mluvčími.
Neopomenutelný význam má kulturní aspekt praxí. V rámcovém programu je počítáno také s aktivitami, díky kterým praktikanti získají informace o navštívené zemi i lidech.
Financování projektu
Program podpory odborných praxí:
- Česko-německý fond budoucnosti
Kontakty
Mgr. Romana Honsová
honsova@sous.cz
Tel.: +420 381 254 756
Oliver Pleschke
o.pleschke@hwk-chemnitz.de
Tel.: + 49 371 5364 293